ÜRÜNLER

Greyfurt

GREYFURT (Citrus Paradisi)

Greyfurtun orijini muhtemelen hiçbir zaman bilinemeyecek ancak Karayip bölgesinde 17. ve 18. yüzyıllarda geliştiğine dair izler bulunmaktadır.En kuvvetli ihtimal, greyfurtun doğal aşılama yoluyla pomelo ve tatlı portakal polenleri ile, iki ebeveyninden de birer önemli özellik alarak oluştuğudur. Tatlı portakalın hücresel embriyonisi sayesinde çekirdekli üreme özelliğini almış, pomelodan ise kırmızı pigmentasyon karakteristiğini almıştır.

Star Ruby

Bu tür Hudson çeşidinin çekirdeklerinden ışın teknolojisi ile 1959 yılında üretilmiştir. Star Ruby türünün meyvesi Hudson’a nazaran biraz daha kırmızıdır ve şimdiye kadar geliştirilmiş en pigmentli (renkli) greyfurt türü olarak bilinmektedir. Kabuğu Flame kadar pürüzsüz ve iyidir ve genel olarak daha kızarıktır. Sıklıkla Rio Red kadar kırmızıdır ve bir dereceye kadar daha iyi renk tonları vardır.Bu iki önemli özelliklerin yanı sıra neredeyse hiç çekirdeği yoktur; nadiren bir veya iki çekirdeğe rastlanır. Kabuğu Flame türü gibi ince ve Rio Red’e göre biraz daha incedir. Meyvesinin su içeriği çok yüksektir ve Marsh ve diğer pigmentli türler kadar veya onlardan daha tatlıdır.

Mevsim: Ekim – Nisan

Rio Red

Bu tür en son geliştirilen pigmentli greyfurttur (1988) ve Star Ruby gibi çekirdekten üretilmiştir.Ağaçları Ray ve Ray Ruby gibi kolayca büyüyebilir ve güçlüdür. Meyve şekli genel olarak güzeldir. Kabuk rengi tam gelişmeden, Flame ve Star Ruby türlerinden 2 hafta veya daha geç olgunlaşır. Sezonun çoğunluğunda diğer meyvelerin değdiği kısımlarının kızarması ile dış görünüşü oldukça etkileyicidir. Sıra dışı yüksek su içeriği olan yumuşak meyve, kalın bir kabuk ile telafi edilmiştir. Diğer pigmentli türler gibi, bu tür de az çekirdek adedine sahiptir (meyvede bir ila üç arası).

Mevsim: Kasım – Nisan

Ruby (Ruby Red, Redblush, Henninger)

Ruby 1926’da Thompson’dan tohum mutasyonu ile Texas’ta keşfedilmiş ve 1934’te patenti alınmıştır.Ruby Thompson ile aynı zamanda olgunlaşır ancak daha iyi pigmentasyona ve iç kaliteye sahiptir. Rengi de Thompson’a göre daha iyidir ve rengi haricinde, Marsh ile her yönüyle benzer özellikler göstermektedir. Az çekirdekli olarak bilinir.

Mevsim: Ekim – Aralık

Marsh (Marsh Seedless, White Marsh Seedless)

Bu türün iki farklı orijini olabilir: ilki 1880’lerde, muhtemelen Duncan türünün çekirdekleri ile kök filizlenmesi yoluyla oluştuğu, diğeri ise 1850’lerde fideleme yoluyla oluştuğudur.Ağaçları güçlü ve çok üretkendir, büyük boyutlara ulaşabilir ve soğuğa hassas olarak bilinir. Duncan türünün meyvesine göre daha küçüktür ama çok daha az çekirdeği vardır (meyve başına iki veya üç).Duncan türüne nazaran su keseleri daha küçüktür ve meyvesi daha pürüzsüz ve açık renklidir. Kabuğu biraz daha kalındır ama tatlı aromaları içeren yüksek su içeriği erken sezonda daha yüksek asit oranına ulaşır. Kasım ayında gerekli olgunluğa ulaşmaya başlar ve Duncan türünden daha fazla ağaçta bekleyebilir.

Mevsim: Ekim – Nisan

Sizi Arayalım!

Benzer Ürünler
Greyfurt
Greyfurt
Copyright © 2021 Greyfurt is proudly powered by Piernet