Narenciye Faydaları

Lezzetli olmalarının dışında:

-Flavonoid olarak adlandırılan bileşenler açısından zengindirler. Bu bileşenler kansere karşı faydalıdır. Narenciyede bulunan flavonoidlerin kanser hücrelerinin büyümesini ve tümörlerin yayılmasını engellediği gözlemlenmiştir.

-Narenciyede bulunan flavonoidler aynı zamanda vücutta serbest dolaşan radikalleri etkisizleştiren antioksidan özelliklere sahiptirler ve kalp hastalıklarına karşı koruyabilirler.

-Narenciyedeki flavonoidler koroner damarlardaki kan akışını iyileştirme özelliklerine sahiptirler.

-Narenciyedeki flavonoidler damarların kan pıhtısı oluşturmalarını engellerler ve LDL oksitlenmesini engellerler (kötü huylu kolesterol).

-Narenciye meyveleri, güçlü antioksidan etkisi olan ve vücudu kalp hastalıklarından koruyan C vitamini açısından zengindirler.

-C vitamini aynı zamanda yaraların iyileşmesine yardım eden, kan hücrelerini, tendonları, bağları ve kemiği bir arada tutan kolajen sentezi için de gereklidir.

-Narenciye meyveleri iyi bir folik asit ve potasyum deposudur. Potasyum bir mineraldir ve sinirlerin işlerliği, kalp kasılması, karbonhidrat metabolizmasında görev alan bazı enzimler için gereklidir.

-Narenciye ve narenciye ürünleri vücudun normal gelişimi, büyümesi, beslenmesi açısından gerekli olan mineral ve diyet lifler açısından zengindir (nişastasız polisakkarit).

-Narenciyede bulunan, biyolojik olarak aktif olan ve besin değeri olmayan bileşenlerin (fito-kimyasallar) kronik hastalık riskini azalttığı da kabul edilmeye başlanmıştır.

-Narinciye ürünleri aynı zamanda glisemik ve anti-glisemik karbonhidrat (şekerler ve lifler), kalsiyum, tiamin, niasin, B6vitamini, fosfor, magnezyum, bakır, riboflavin ve pantotenik asit içerir.

-Narenciye ürünlerinde yağ veya sodyum yoktur ve doğal bir bitki olarak kolesterol içermez.

-Taze narenciye meyvelerinin genel enerji değeri düşüktür.

Biliyor muydunuz?

Narenciye meyvelerinde bulunan C vitamini yiyeceklerdeki demir emilimini yüksek oranda arttırır. C vitamini sindirim kanallarında demire yapışır ve demir-vitamin C bileşeni birlikte emilir

Faydalı Bilgiler

Bir hafta içerisinde tüketilecek olan narenciyeler oda ısısında muhafaza edilebilirler; aksi takdirde, buzdolaplarının meyve-sebze bölümünde 6-8 hafta bekleyebilirler
Taze kesilmiş meyvelerin üzerinde biraz limon sıkarak kararmalarını basitçe önleyebilirsiniz
Copyright © 2021 Mare Fresh is proudly powered by Piernet